Így emelkednek durván a parkolási díjak a budapesti kerületekben
A Főváros a zöld rendszámos autókat sem kímélte.
A Financial Times friss kiadványában négy magyar város is bekerült a jövő legvonzóbb európai befektetési célpontjai közé. Kecskemétet és Székesfehérvárt a vállalkozásbarát környezete helyezte a kilencedik helyre, Debrecent és a fővárost pedig e városok befektetésösztönző stratégiája tette európai elsővé kategóriájukban. Közép-Magyarország a humántőke szempontjából a legfejlettebb nyugat-európai régiók közé tartozik.
Kecskemét és Székesfehérvár: vállalkozásbarát városok
A nemzetközi lap vállalkozásbarátságot mérő rangsorában több magyar város is előkelő helyen végzett: Kecskemét a kis, Székesfehérvár pedig a mikrovárosok között lett európai kilencedik helyezett. Kecskeméten kívül egyébként csak brit és ír városok kerültek fel a kis – azaz 100 és 350 ezer közötti lakosú – városok listájára.
Ugyanígy a vállalkozásbarát környezet miatt díjazták Székesfehérvárt is, amely a százezer fő alatti európai városok körében ért el előkelő helyezést. Érdekesség, hogy a lista első öt helyezettje kizárólag nyugat-európai (azon belül is ír vagy brit), a második öt helyezettje azonban közép-európai város.
Azt, hogy egy város milyen környezetet nyújt a cégek számára, két tucat indikátorral mérték. Számított az, hogy milyen jelentős a tudásipar, mennyire alacsony a vállalati adóráta, hány nap alatt lehet vállalkozást indítani, de figyelembe vettek többek között korrupciót, politikai stabilitást és befektetővédelmet mérő indexeket is.
Székesfehérvár emellett egyetlen közép-európai városként hetedik helyezettként került fel a legnagyobb gazdasági potenciállal bíró európai mikrovárosok listájára is. Talán ennek is köszönhető az Arconic legújabb beruházása a városban.
Debrecen és Budapest, a befektetésösztönző városok
Nem csak Kecskemét és Székesfehérvár számítanak a jövő európai beruházási célpontjainak, hanem Debrecen is. A város európai első helyezettnek számít a kisvárosok között a befektetésösztönző stratégiáját tekintve. E kategóriába összesen 146 város nyújtotta be működőtőke-vonzó stratégiáját, amelyet szakmai értékelők pontoztak.
A jelentés kiemeli az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központot és méltatja annak széleskörű szolgáltatásait, legyen szó ipari parkról, irodaépületekről vagy a befektetések során szükségessé váló tárgyalások és találkozók megszervezéséről.
Debrecenhez hasonlóan Budapest is e stratégiájának köszönheti, hogy az értékelt európai nagyvárosok között kilencedik helyezést ért el.
Közép-Magyarország kiemelkedik Közép-Európából
A gazdasági lap elemzői városok mellett régiókat is vizsgáltak. A közepes méretű régiók között Közép-Magyarország az emberi tőke és életstílus kategóriában tizedik, a vállalkozásbarát környezet szempontjából pedig a hatodik lett.
Előbbi kategória egyébként az oktatás és az egészségügy helyzetére vonatkozó szempontokat vesz figyelembe, így a közép-magyarországi régió és hazánk szempontjából is kedvező jövőképet mutat, hogy sikerült a humántőke többségében északi jóléti államok uralta tizes listájára felkerülnie, egy feltörekvő román régió mellett.
Az értékelés részletes szempontjai itt találhatók, a dokumentum 82. oldalán.
(Címlapkép: kecskemet.hu)